Nyt fra bestyrelsen

Der er sket lidt nyt ift. jagtudøvelse i foreningen.

Før du læser videre, så vil vi påpege at er det vigtigt og et krav, at du sætter dig grundigt ind i foreningens regler for jagt samt indløser jagtkort, før du drager afsted. Læs mere her. Ved tvivlsspørgsmål står jagtudvalget til rådighed, så tøv ikke med at spørge. Tak.

Stigerne/pladserne kan igen anvendes til riffeljagt ræv i september måned. Læs mere om riffeljagt- og regler her.

Nu vi er ved ræven, så gælder det fremover, at: Ræv eller mårhund skudt på foreningens arealer udløser 1 gratis “efterårsdyr” (rå/lam). Læs mere her.

Så en opfordring herfra; kom ud og prøv lykken med rævehvalpereguleringen. Tag et billede og læg gerne en historie fra din jagtoplevelse på foreningens Facebookside.
Læs mere her.

Til slut vil vi gerne lykønske de heldige bukkejægere. 5 bukke er det blevet til indtil videre. Der er stadig en plads åben ved Restrup. Vi må se, om den når at kaste en buk ad sig i år. Tusind tak for dejlig læsning på vores Facebookside!

Knæk og bræk!
Bestyrelsen